امروز :
جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
::
17 ذو القعدة 1440
::
Jul-19-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

آیا کودکان سفیدپوست امروز کمتر از اجدادشان نژادپرست هستند؟

آیا کودکان سفیدپوست امروز کمتر از اجدادشان نژادپرست هستند؟

تحقیقات من درمورد کودکان هیچ دلیل خاصی به دست نمی دهد که باور کنیم هر نسل جدید از سفیدپوستان، به طور طبیعی یا به ناگزیر صاحب دیدگاه هایی می شوند که در مقایسه با نسل های پیش از خود، با ذهن بازتر و مدارای بیشتری نسبت به مسئله نژاد نگاه می کنند.

گروه غرب از نگاه غرب خبرگزاری فارس: در مورد کودکان آمریکایی به خصوص زمانی که مسئله کاهش نژاد پرستی به میان می آید، معمولا امیدوار به داشتن آینده ای بهتر برای آنها هستیم.
اینطور فکر می کنیم که هر نسل جدیدی از سفیدپوستان، طبیعتا و به ناگزیر مدارای بیشتر و ذهنی بازتر از نسل های پیش از خود دارند. اما آیا ما دلیلی برای باور این داریم؟ آیا باید اعتقاد داشته باشیم که کودکان سفیدپوست امروز در ساختن جامعه ای با نژادپرستی کمتر و برابری بیشتر  کمک خواهند کرد؟
یافته های تحقیقات پیشین آمیزه ای از هر دو این دیدگاه ها را نشان می دهند است. بنابراین به منظور کند و کاو جامع تر در مورد طرز فکر کودکان سفیدپوست نسبت به مسئله نژاد، من یکراست به سرغ منبع این کاررفتم: خود کودکان سفید پوست.
در کتاب جدیدم «کودکان سفید پوست: کودکانی که با امتیازاتی خاص در یک آمریکای دارای تقسیم بندی نژادی بزرگ می شوند» این مسئله را مورد بررسی قرارداده ام که 36 کودک سفیدپوست و مرفه در مورد نژاد، نژاد پرستی، امتیازات نژادی و نابرابری درزندگی روزمره شان چه فکر می کنند و می گویند.
قبل از شروع تحقیقاتم، برای مطلع شدن از یافته های پژوهشگران پیشین درمورد نگرش های نژادی درمیان کودکان سفیدپوست، به سراغ مطالعات آنها رفتم.
بر اساس برخی از این تحقیقات ما دلایلی برای امیدواری داریم.آنها با استفاده از داده های پیمایش های صورت گرفته دریافته بودند که کودکان و نوجوانان سفیدپوست به نسبت نسل های پیش از خود، تبعیض کمتری از خود نشان می دهند. برای مثال حمایت سفیدپوستان از مدارس جداسازی شده – یک معیار سنتی برای سنجش تبعیض نژادی- در طول دوره ای 50 ساله به شدت کاهش یافته و پیمایش های موجود نشان می دهند که احتمال بروز کلیشه های نژادی در میان سفیدپوستان جوان تر، کمتر از سفیدپوستان سالمندتر است.
اما گروه دومی از تحقیقات وجود داشتند که چیزی خلاف این یافته ها را نشان می دادند. آنها دریافته بودند که سفیدپوستان امروز، صرفا تبعیض نژادی را در اشکال جدیدی ابراز می کنند.
برای مثال بر اساس داده های پیمایش ملی، دانش آموزان سال بالای دبیرستانی هر چه می گذرد تبعیض بیشتری را به شکل تبعیضی از خود نشان می دهند که تایرون فورمن جامعه شناس آن را «بی تفاوتی نژادی» می نامد؛ «نوعی بی تفاوتی نسبت به نابرابری اجتماعی، نژادی و قومی و درگیر نشدن در مسائل اجتماعی مرتبط با نژاد.»
بی تفاوتی نژادی در مقایسه با نشان دادن تعصب و خصومت نژادی، شکل منفعلانه ای از تبعیض است. با این حال این دلسردی می تواند سفیدپوستان را به سمت حمایت از سیاست ها و اقداماتی سوق دهد که همسو با همان منطق نژادی گذشته است، مثل عدم حمایت از برنامه ها و سیاست های اجتماعی که برای مقابله با نژادپرستی نهادینه شده یا بی تفاوتی نسبت به رنج و مشقت رنگین پوستان طراحی شده اند.
برخی از پژوهشگران قابلیت پیمایش ها را برای به دست آوردن پاسخ های صادقانه از سفیدپوستانی که در مقابل پرسش های مرتبط با نژاد قرار می گیرند یا برای توصیف پیچیدگی  دیدگاه های سفدپوستان نسبت به نژاد زیرسئوال می برند.
همان اندازه که پیمایش ها می توانند مفید باشند، آنها این امکان را برای ما فراهم نمی کنند تا به درک کاملی از این برسیم که سفیدپوستان دیدگاه های خود نسبت به نژاد را چگونه توضیح می دهند یا توجیه می کنند یا چگونه این دیدگاه ها در آنها شکل می گیرد.

به منظور فهم بهتر طرز فکر کودکان سفیدپوست درباره نژاد، من با 30 خانواده مرفه دارای کودکان 10 تا 13 ساله ای که در یک منطقه شهری بزرگ در غرب میانه زندگی می کردند مصاحبه کردم و رفتار آنان را مورد مشاهده قرار دادم. من در طول دوره ای دو ساله، خود را در زندگی روزمره این خانواده ها غرق کردم و آنها را در جامعه و خانه خود مورد مشاهده قرار دادم و با کودکان و والدین آنها مصاحبه کردم. چند سال بعد وقتی کودکان به سن دبیرستان رسیدند، بار دیگر با زیر مجموعه ای از گروه اصلی مصاحبه کردم.
این کودکان نوعی درک مشترک نسبت به نژاد داشتند، مثل این ایده که «نژاد رنگ پوست آدم است.» اما وقتی موضوعاتی مثل نژادپرستی، امتیارات نژادی و نابرابری را مطرح می کردم، جواب هایشان کم کم تغییر می کرد و تنوع بیشتری از آنچه که انتظار داشتم پیدا می کرد.
برخی از این کودکان به من گفتند که «نژادپرستی دیگر یک مشکل نیست.» اما برخی دیگر با ریزه کاری های فراوان از شکاف ثروت نژادی، تبعیض در اشتغال، تحصیل نابرابر و رفتار نژادپرستانه پلیس با کودکان سیاهپوست با من سخن گفتند.
یک  کودک 11 ساله به نام کریس چنین توضیح داد: «به نظر من کودکان سفیدپوست چون به طور کلی در جامعه قدرت بیشتری دارند...می دانی، اقدامات تنبیهی به سختی درمورد آنان اعمال نمی شود. اما وقتی یک کودک سیاهپوست با پلیس مشکل پیدا می کند...به نظرم نسبت به آنها سخت تر می گیرند چون که می دانی...کودکان سیاهپوست واقعا نمی توانند با آنها مقابله کنند.»

هرچند که بعضی از کودکان درک بسیار بیشتری از تاریخ نژادپرستی در آمریکا داشتند، برخی از آنها جسته و گریخته چیزهایی از تاریخ آفریقایی-آمریکاییان می دانستند و برخی نیز اسامی و تاریخ ها را با هم اشتباه می گرفتند.
یک کودک 11 ساله به اسم ناتالی به من گفت: «وقتی که آن همه برده اینجا بودند نژادپرستی یک مشکل بود، منظورم چیزهایی مثل تقسیم بندی اتوبوس ها و استفاده از آبخوری هاست. منظورم این است که سال های قدیم همه چیز خیلی مسخره بوده...ولی حالا یعنی از وقتی که مارتین لوترکینگ و مثلا الینور روزولت و اینکه چطور سوار اتوبوس شد. او آفریقایی-آمریکایی بود و در قسمت سفیدپوستان نشست...بعد از دهه 1920 و آن وقت ها اوضاع عوض شد.»
وقتی پای درک امتیازات نژادی و نابرابری به میان می آمد، برخی کودکان اظهاراتی می کردند مثل «چیزی به اسم امتیازات نژادی وجود ندارد. هر کسی هر چیزی را که در زندگی استحقاقش را دارد به دست می آورد، اگر برای به دست آوردنش کار کنند.»
برخی کودکان با این حرف مخالف بودند، مثل آرون 11 ساله: «به نظر من سفیدپوستان فقط یک جور جنبه مثبت  دارند. چون به هر حال بیشتر جامعه به دست سفیدپوستان اداره می شود که یک جنبه مثبت برای آنان است، بعضی از سفیدپوستان می دانی، توی مشاغل پذیرفته شده اند، برای همین جنبه مثبتی پیدا کرده اند. برای همین به نظرم آنها جنبه مثبت دارند.»
همچنین دریافتم که خیلی از کودکان اشکالی از بی تفاوتی نژادی را از خود نشان می دهند. وقتی یک نوجوان سیاهپوست در اجتماع محل زندگی اش به ضرب گلوله پلیس کشته شد، جسیکای 16 ساله به من گفت که او دراین باره که سیاهپوستان کشته می شوند«حواسش نبوده» چون «حتما کاری کرده که استحقاقش را داشته است.»
اما بعضی کودکان مثل شارولت 16 ساله واکنش بسیار متفاوتی از خود نشان دادند: «این کارها باید متوقف شود. این واقعا یک مشکل است و سیستم است که اجازه چنین اتفاقی را می دهد...یعنی از نظر فنی و قانونی کاری که آن پلیس کرده «بی اشکال» بوده؟ اینطور به نظر می آید که مشکل داریم. می دانی، شاید کشتن سیاهپوستان نباید از نظر قانونی «بی اشکال» باشد.»

چرا چنین تفاوت های فاحشی بین این کودکان وجود دارد؟
مسئله اصلا این نبود که این کودکان صرفا دیدگاه های والدینشان را تکرار می کنند. من دریافتم که سخنان آشکار والدینشان درباره نژاد چندان در شکل گیری دیدگاه های نژادی آنها نقش ندارد، بلکه محیط های اجتماعی که این کودکان درآنها بزرگ می شوند - و اینکه والدینشان  این محیط ها را چگونه برای آنها ساخته اند - بیشتر شکل دهنده دیدگاه های آنهاست.
تصمیماتی که والدین درباره محل زندگی، محل فرستادن کودکانشان به مدرسه، اینکه در چه فعالیت های فوق درسی آنها را ثبت نام کنند، به کجا سفر کنند و از چه رسانه هایی استفاده می کنند، در خلق چیزی که من آن را «بستر نژادی دوران کودکی» می نامم نقش دارد.
در درون این بستر نژادی، از طریق مشاهده و تفسیر آنچه که پیرامونشان در جریان است، نظراتی درباره نژاد در کودکان شکل می گیرد. و به دلیل تنوع حائز اهمیت این محیط های اجتماعی، کودکان به طرق مختلفی نژاد را درک می کنند.
از این لحاظ تحقیق من بر اساس کارهای پژوهشی گذشته بنا شده که در مورد چگونگی شکل گیری مفاهیم مربوط به نژاد و نژادپرستی در بستر خانواده، مکان زندگی، تجارب سال های پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی، کودکستان و حتی اردوگاه های تابستانی در درون کودکان انجام شده اند.

تمام این جنبه های محیط اجتماعی یک کودک، در شکل گیری چگونگی یادگیری آنها درباره نژاد نقش دارند.
آیا تمام کودکان سفیدپوست کمتر از پدر و مادر بزرگ هایشان نژادپرست هستند؟ تحقیقات من درمورد کودکان هیچ دلیل خاصی به دست نمی دهد که باور کنیم هر نسل جدید از سفیدپوستان، به طور طبیعی یا به ناگزیر  صاحب دیدگاه هایی می شوند که درنتیجه آن در مقایسه با نسل های پیش از خود، با ذهن بازتر و مدارای بیشتری نسبت به مسئله نژاد نگاه می کنند.
ریشه کن کردن نژادپرستی در ایالات متحده مستلزم چیزی بیش از امیدواری منفعلانه است.
نویسنده:  مارگارت هاگرمن (Margaret Hagerman) استادیار جامعه شناسی در دانشگاه ایالتی میسی سی پی
منبع: yon.ir/WxsUP

انتهای پیام. 

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های فناوری