امروز :
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷
::
6 ربيع ثاني 1440
::
Dec-14-2018

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

سیگنال‌های بی‌ثباتی در آسیای مرکزی

سیگنال‌های بی‌ثباتی در آسیای مرکزی

حادثه‌ تروریستی که در تاجیکستان رخ داد سیگنال نگران کننده‌ای نه تنها برای «دوشنبه» بلکه برای کشورهای منطقه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، مرکز مطالعات استراتژیک روسیه در مطلب تحلیلی با اشاره به حمله تروریستی اخیر در تاجیکستان از لزوم توجه بیشتر به جوانان کشورهای منطقه خبر داد.

در این مطلب آمده است: حادثه‌ای که در تاجیکستان رخ داد سیگنال نگران کننده‌ای نه تنها برای «دوشنبه» بلکه برای کشورهای منطقه است.

ادعای دولت تاجیکستان درباره انجام حمله تروریستی به دست حزب نهضت اسلامی باطل شد و داعش مسئولیت این حادثه وحشیانه را برعهده گرفت.

باید به سن عاملان حمله تروریستی توجه بیشتری شود به طور میانگین این تروریست‌ها 19-20 سال دارند.

ممکن است عواملی مانند عدم آگاهی لازم در رشته‌های دینی و عدم اطلاعات درباره اهداف صلح آمیز اسلام نیز نقش داشته باشدو این موضوع برای مبلغان سازمان‌های مخرب شرایط مطلوب را فراهم می‌کند.

روش انجام حمله تروریستی در تاجیکستان یعنی انجام حمله در مکان عمومی با استفاده از وسایل حمل‌ونقل شبیه روش‌های داعش است.

دلائل زیادی وجود دارد که داعش حامی اصلی حادثه بوده و به نوبه خود این حمله تروریستی از رشد تهدیدات تروریستی در همه کشورهای آسیای مرکزی خبر می‌دهد.

باید به بررسی بدترین سناریوها پرداخت که احتمالا تحولات در ترکمنستان و تاجیکستان مرحله اول گسترش بی‌ثباتی در کل آسیای مرکزی است.

همچنین اطلاعاتی درباره جمع شدن شبه‌نظامیان داعش در شمال افغانستان توسط مقامات دولتی مطرح می‌شود و اینگونه گزارش‌ها نیز خوشحال کننده نمی‌باشد زیرا تروریست‌ها با استفاده از بالگردهای ناشناس جابه‌جا می‌شوند.

به گفته کارشناسان منطقه، در ماه اگوست به ویژه مسیرهای کوهستانی قاچاقچی‌ها فعال می‌شود و تروریست‌ها امکان ورود به دیگر کشورهای منطقه را دارند.

شایعه‌ها درباره ورود قابل توجه شبه‌نظامیان از افغانستان به آسیای مرکزی نیز صحت ندارد زیرا در مرحله اول پس از شکست در سوریه این سازمان تروریستی دارای توانایی کافی برای این عملیات نیست زیرا در قلمروی افغانستان آنها نه تنها با دولت این کشور بلکه با طالبان نیز مبارزه می‌کنند.

در مرحله دوم مرزهای مشترک افغانستان و تاجیکستان تحت نظارت نظامیان تاجیک و پایگاه نظامی 201 روسیه قرار دارد و مقامات نظامی 2 کشور پیوسته مانورهایی برگزار می‌کنند.

تهدید اصلی چیست؟

اما اینجا باز هم باید به سن تروریست‌های حمله تروریستی در تاجیکستان بازگشت زیرا حادثه مذکور از گسترش عقائد افراطی در بین جوانان خبر می‌دهد بنابراین ارائه توجه بیشتر به جوانان برای جلوگیری از ایجاد تهدیدات قابل توجه در کشورهای منطقه بسیار موضوع مهمی است.

همچنین به تدریج با فعالیت رسانه‌های خارجی اشتراکات فرهنگی و تاریخی کشورهای منطقه حذف می‌شود و برای حفظ ثبات و صلح باید به احیای آنان پرداخت.

به طور خلاصه پروسه‌ همگرایی جوانان آسیای مرکزی و روسیه نقش بزرگی در آینده کشورهای منطقه دارد و همکاری نهادهای دولتی و سازمان‌های اجتماعی با جوانان ارتباط مستقیمی با سرنوشت اوراسیا خواهد داشت.

انتهای پیام/ح

مشاهده نظرات

منبع : خبرگزاری فارس

فیلم های سیاسی