امروز :
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
::
15 شعبان 1440
::
Apr-20-2019

ایرانیوز

بازتاب آخرین اخبار ایران و جهان

( منابع : خبرگزاری ها و سایت های معتبر ) درباره ما - تماس با ما - Webmaster

جدیدترین عناوین گروه ها :

نخستین پوست هندوانه زیر پای مدیر تازه سینمای ایران در جشنواره فجر

نخستین پوست هندوانه زیر پای مدیر تازه سینمای ایران در جشنواره فجر

جشنواره ملی فیلم فجر، نقطه‌ای است که می‌تواند باعث شود حسین انتظامی به جمع بندی برسد که در سینما تداوم حضور نداشته باشد و حاشیه‌های آن را رها کند و برود؛ اتفاقی که مطلوب گروهی است و قطعاً تلاش خود را برای به تحقق آن در این رویداد خواهند داشت.

نخستین پوست هندوانه زیر پای مدیر تازه سینمای ایران در جشنواره فجرسی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در فاصله دو ماه تا زمان برگزاری با ابهامات جدی مواجه است، به گونه‌ای که این نگرانی وجود دارد، این رویداد نخستین پوست هندوانه زیر پای مدیر تازه سینمای ایران باشد و همان پروژه‌ای که درباره رئیس اسبق سازمان سینمایی رخ داد، مجدداً تکرار شود؛ موضوعی که تامل بیشتر حسین انتظامی را در انتخاب مشاوران برای این رویداد حساس می‌طلبد.

به کزارش «تابناک»؛ حسین انتظامی به عنوان سرپرست سازمان سینمایی در نخستین رویارویی با بخش سخت سینما، در جشنواره ملی فیلم فجر که کمتر از ماه دیگر برگزار می‌شود، باید به ارزیابی شرایط بپردازد. او در این دوره طبیعتاً باید به مشاورانی اعتماد کند که زمینه لازم را برای برگزاری کم‌حاشیه این جشنواره فراهم کنند و مهم‌ترین مسئله که به کم حاشیه بودنِ جشنواره منجر می‌شود، برگزیدنِ هیات انتخاب و هیات داوران متعادل است که آرایشان منطقی باشد و کمترین مخالفت را در پی داشته باشد و این ترکیب برای مدیران جدید سینما، معمولاً دستپخت مشاوران است.

از قضا، یکی از عللی که سینمای ایران در دوره‌های اخیر با برخی چالش‌ها مواجه شد، حضور مشاورانی است که هزینه تصمیمات‌شان را رؤسای سازمان سینمایی پرداختند. یکی از این مشاوران که گفته می‌شود به برخی کاندیداهای ریاست جمهوری دوره آینده نیز نزدیک شده و عدم حضورش در نشست با هیات مدیره خانه سینما، اسباب خرسندی شماری از اعضای هیات مدیره خانه سینما را در پی داشته است، نقش مخربی در این زمینه داشته و دور از انتظار نیست که در دوره تازه نیست فعال شود.

این مشاور عملاً در بسیاری از جلسات، مستقیم به جای رؤسای پیشین سازمان سینمایی حضور داشته، درباره انتخاب، انتصاب و یا تغییر و ابقای مدیران کلیدی سینما تصمیم گیری کرده و در فرآیندهایی نظیر جشنواره فیلم فجر تأثیرگذار بوده است. برخی از حواشی که در ماه‌های پایانی دوره حجت‌الله ایوبی رخ داد، متأثر از این بود که ایوبی ـ خیلی دیر ـ به نقش مخرب تصمیم‌سازی‌هایِ این شخص و اطرافیانش پی برد. ایوبی پس از این اتفاق، این مشاور را عملاً از تصمیم گیری و تصمیم سازی کنار گذاشت و این شخص نیز به همراه گروهش که از دهه شصت در سینما حضور مداوم دارند، لابی کرد.

نخستین پوست هندوانه زیر پای مدیر تازه سینمای ایران در جشنواره فجر

در نهایت همین شخص با استفاده از اهرم‌های بالادستی، بر انتخاب و ترکیب هیات داوران جشنواره فجر تاثیر گذاشت که همین تاثیر منجر به حضور شخصی شد که در هیات داوران جنجال به پا کرد و مانع از اجماع سایر داوران برای اهدای جایزه به یک فیلم شد. جنجال‌ها از همین جا آغاز شد و ترکیبی که انتخاب رئیس وقت سازمان سینمایی نبود، به پای او نوشته شد و هزینه سنگینی بر او در پی داشت. با توجه به شرایط انتظامی، دور از انتظار نیست که این اتفاق تکرار شود.

با توجه به آنکه ترکیب فیلم‌های انتخاب شده و فیلم‌هایی که بیرون می‌مانند، بسیار پراهمیت است و می‌تواند جشنواره را پیش از شروع به حاشیه ببرد، انتخاب یک هیات داوران معتدل که مصلحت سینمای ایران را در کنار کیفیت آثار در نظر بگیرند، یک امر ضروری است. همچنین انتخاب هیات داورانی متناسب با هیات انتخاب می‌تواند به انتخاب بهترین بپردازد، به گونه‌ای که دست‌کم منتقدان با آرای هیات داوران هم‌نظر باشند و اتفاقاتی نظیر یکی از دوره‌های پیشین رخ ندهد که داوران جایزه را به اشتباه به شخص دیگری دادند!

جشنواره ملی فیلم فجر، نقطه‌ای است که می‌تواند باعث شود حسین انتظامی به جمع بندی برسد که در سینما تداوم حضور نداشته باشد و حاشیه‌های آن را رها کند و برود؛ اتفاقی که مطلوب گروهی است و قطعاً تلاش خود را برای به تحقق آن در این رویداد خواهند داشت. برای این گروه یک چهره ضعیف که توان «نه گفتن» را نداشته باشد و از عقبه کافی برای تصمیم گیری مستقل درباره سینما برخوردار نباشد، بهترین گزینه است و از این منظر، انتظامی چهره قابل قبولی نیست.

مشاهده نظرات

منبع : تابناک

جدیدترین فیلم ها :